Inspiracje weselne

 

JAK WYBRAĆ ODPOWIDNI LOKAL NA WESELE?

 

            Jest wiele elementów, które decydują o tym, która sala weselna będzie odpowiednia. Każdy z nich jest równie ważny. Do najważniejszych należą między innymi: stosunek wielkości sali do ilości zaproszonych gości, koszt wynajęcia, wygląd, lokalizacja sali weselnej, menu, obsługa, baza noclegowa. Trudno znaleźć taką salę, która w 100% będzie spełniała wszystkie wymagania, ale należy szukać sali bliskiej ideału, ponieważ jest to ważny element każdego, udanego wesela.

 

1. Wielkość sali weselnej

Zaczynając poszukiwania sali weselnej, ważne jest, ile osób będzie uczestniczyło w weselu. Na tak wczesnym etapie, nie musi to być dokładna, a jedynie przybliżona liczba. Chodzi o świadomość tego czy zaproszonych zostanie trzydziestu gości, czy może dwustu. Wtedy też będzie można stwierdzić, czy dana sala, pomieści określoną liczbę osób. Należy przy tym pamiętać, że paradoksalnie lepsza jest sala troszkę za mała, niż za duża Dlaczego? Przede wszystkim można liczyć na to, że w mniejszej sali parkiet zawsze będzie zapełniony gośćmi, a to, tak samo jak wypełniona sala będzie wyglądało lepiej na filmie i pamiątkowych zdjęciach z wesela. Nie chodzi oczywiście o to, aby sala była tak mała, że goście musieliby rozpychać się łokciami i walczyć o wolne miejsca przy stole. Jednak zabawa dla czterdziestu osób w sali, przeznaczonej dla dwustupięćdziesięciu gości, nie będzie wyglądała zbyt efektownie. Należy również pamiętać o tym, że w mniejszych przestrzeniach zawsze lepiej prezentują się wszelkie efekty świetlne, które budują klimat zabawy weselnej.

                                                                                 Mała sala weselna                                                                                                      Duża sala weselna

 

2. Koszty wynajęcia sali

Przy wyborze sali weselnej, bardzo ważną rolę odgrywają kwestie finansowe. Analizując koszty wynajęcia sali nie należy brać pod uwagę jedynie samych suchych liczb, czyli ceny tzw. „talerzyka”. Warto jest sprawdzić, czy w ramach podanej ceny zagwarantowane są produkty i usługi takie jak:

      - dekoracje sali (kwiaty, balony, etc.)
      - ciasta, słodycze
      - czy pobierane jest „korkowe”, czyli dodatkowa opłata za wniesienie własnego alkoholu
      - czy w podaną cenę wliczone są nielimitowane napoje (soki owocowe, woda)
      - ile wynosi zaliczka
      - jak wygląda sytuacja w przypadku, gdy liczba gości się zmniejszy
      - czy za parking dla gości należy płacić dodatkowo

Dopiero po przeanalizowanie wszystkich tych kwestii, podliczeniu wydatków, można zdecydować, czy proponowana kwota mieści się w założonym budżecie ślubnym.

 

3. Lokalizacja sali

Kolejnym ważnym elementem jest lokalizacja sali weselnej. Jedni wolą miejsce w centrum miasta, inni gdzieś poza nim, na obrzeżach, a może nawet zupełnie oddalone, np. salę bankietową z pięknym widokiem nad samym jeziorem. Tak naprawdę, każda z takich lokalizacji, ma swoje pozytywne i negatywne strony. Należy więc ma spokojnie rozważyć wszystkie opcje. Ważne jest, aby pamiętać, że wybierając miejsce położone z dala od kościoła, urzędu stanu cywilnego, trzeba uwzględnić w budżecie ślubnym dodatkowe koszty wynajęcia busa lub autokaru, czyli transportu dla gości weselnych. Z kolei przy wynajęciu sali bliżej centrum, trzeba liczyć się z brakiem ładnej scenerii, widoku, ogrodu, a czasem nawet zwykłego tarasu.

                                    
                                     Przykładowy lokal w centrum miasta                                                                   Przykładowy lokal nad jeziorem

 

4. Menu

Jedzenie, obok muzyki, jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o tym, czy ostatecznie goście uznają wesele za zabawę udaną czy jednak zaliczą do grona wydarzeń, o których najlepiej jest zapomnieć. Najlepsze sale weselne oferują całe gamy potraw, a w swoim jadłospisie posiadają bardzo dużo pozycji do wyboru. Nie tylko tych tradycyjnych, mięsnych, lecz także jarskich i wegetariańskich. To bardzo ważne, bo nawet, jeśli wśród zaproszonych osób, będzie tylko jeden wegetarianin, to on także powinien czuć się pełnoprawnym gościem. Nie powinien być zmuszony do jedzenia wyłącznie ciast lub oddawania części swojego ciepłego posiłku osobie, która je mięso i jedzenia tego, co na talerzu zostało, czyli np. ziemniaków i sałatki. Dlatego takie kwestie również należy ustalić, dowiadując się o proponowane menu.
Coraz popularniejszym i bardzo chwalebnym trendem, jest możliwość degustacji wybranych dań. Dzięki temu w trakcie przyjęcia można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

 

5. Obsługa

Kelnerzy i kelnerki, którzy będą obsługiwali przyjęcie weselne, odgrywają w jego trakcie bardzo ważną rolę. Powinni być grzeczni, schludni, uśmiechnięci i cierpliwi. Powinni też umieć współpracować z zespołem weselnym lub DJ-em. Tak, aby cała obsługa przebiegała sprawnie i bezproblemowo, a godziny podawania ciepłych posiłków pokrywały się z godzinami, w których robione są przerwy w zabawie. Dobry kelner (nie tylko na przyjęciu weselnym) to taki, który właściwie jest niewidoczny, a jednak gościom niczego nie brakuje.


Dobrze prezentująca się obsługa kelnerska

 

6. Baza noclegowa

O bazie i zapleczu noclegowym należy pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy znaczna część zaproszonych gości, dojeżdża z odległych zakątków i po zakończeniu zabawy nie ma możliwości powrotu do domu. Rozlokowanie pięciu osób w domu swoim lub teściów, nie jest większym problemem. Sprawa robi się bardziej skomplikowana, gdy w grę wchodzi kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt osób przyjezdnych. Warto więc dowiedzieć się, jakie sale wesele, proponują gościom pokoje, w których będą mogli nabrać sił przed poprawinami lub drogą powrotną do domu. Niektóre domy weselne, posiadające takie pokoje, oferują Parze Młodej prezent, w postaci darmowego pokoju dla Nowożeńców.

                                                                                                  Przykład pokoju dla Nowożeńców

 

7. Wygląd i wystrój sali

Jedną z pierwszych rzeczy, na jaką zwracają uwagę nowożeńcy poszukujący sali weselnej, jest jej wygląd. W tej kwestii trudno jest cos podpowiedzieć, gdyż wygląd sali jest kryterium bardzo subiektywnym i zależy od indywidualnych upodobań. Są jednak pewne praktyczne przesłanki, które powinno się uwzględnić.

Po pierwsze, jeśli wybiera się jakiś nietypowy temat przewodni, styl wesela (ekologiczne, romantyczne, wiktoriańskie, wiejskie, etc.) powinno się upewnić, że wystrój i styl sali, nie kłóci się z wybraną stylizacją. Po drugie, oprócz tego, że sala jest czysta i zadbana, powinna mieć dodatkowe atuty, np. w postaci luster na ścianach. W czasie zabaw weselnych odbijające się w nich światło da bardzo ciekawe efekty wizualne. Oczywiście w sali powinny też znajdować się inne ozdoby: obrazy, zdjęcia, drapowane tkaniny. Ostatnią kwestią, na którą powinno zwrócić się uwagę oglądając salę weselną, jest ilość zbudowanych w niej filarów podporowych. Te, z wiadomych względów, niezbędne są w dużych pomieszczeniach. Jednak w małych salach nie pełnią żadnej praktycznej funkcji, a jedynie przeszkadzają bawiącym się gościom.

 


Przykładowa sala weselna z lustrami i elementami dekoracyjnymi

 

 

 

 

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl